Infolinia prawna 703603009

Infolinia porad prawnych:

703603009

E-mail:

kancelaria@prawnik-infolinia.pl

kara za brak biletu

28 sierpnia 2018
Porady prawne przez telefon 703 603 009

Mandat za jazdę bez biletu co za to grozi? Kiedy się przedawnia jazda na gapę?

 

Przejazd bez biletu windykacja – odpowiedzialność za jazdę bez biletu.

 

jazda na gapę8 lat temu złapano mnie w autobusie bez skasowanego biletu, a teraz komornik chce egzekwować ponad 2000 zł. Czy ma do tego prawo?”. „Przed laty jechałem tramwajem bez biletu. Przedsiębiorstwo tramwajowe nęka mnie wezwaniami, czy muszę podpisać ugodę? Straszą mnie komornikiem”. Wiele osób zgłasza się do Kancelarii z podobnymi problemami, jednak należy pamiętać, że każda sprawa to inny stan faktyczny i wymaga innych rozwiązań

 

 

Zgodnie z art. 778 kodeksu cywilnego, roszczenia z umowy przewozu osób przedawniają się z upływem roku. Jeżeli więc w ciągu roku przewoźnik nie podejmie odpowiednich kroków, osoba jadąca bez biletu może uchylić się od obowiązku zapłacenia mandatu.

 

Bezpłatne poradyBezpłatne Porady Prawne przez telefon 703 603 009

 

 

 

 

Roczny termin przedawnienia liczy się od daty, kiedy mandat powinien zostać zapłacony. Po roku roszczenie przedawnia się, co oznacza, że co prawda można wezwać do zapłaty przedawnionego mandatu, jednak nie ma obowiązku uregulowania tej należności, chyba że dłużnik uznał dług (np. w wyniku ugody).

 

przejazd bez biletówMandat przedawnienie – Przedawnienia wniesienia powództwa do sądu nie należy mylić z przedawnieniem egzekwowania długu objętego nakazem zapłaty (zob. ustawę o komornikach sądowych i egzekucji). Zgodnie bowiem z art. 125 k.c., roszczenie stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu lub innego organu przedawnia się z upływem 6 lub 3 lat (nowe terminy obowiązują do lipca 2018 r.).

 

 

Trzeba mieć również na uwadze, że niektóre czynności przerywają bieg przedawnienia, co uniemożliwi powołanie się na przedawnienie, nawet jeśli upłynął już rok. Czynnością przerywającą bieg przedawnienia będzie chociażby wniesienie powództwa do sądu przed upływem roku, czy też uznanie przez dłużnika roszczenia wierzyciela (np. prośbą o rozłożenie płatności na raty).

 

 

Od nakazu zapłaty można wnieść sprzeciw w terminie 2 tygodni. Skuteczne wniesienie sprzeciwu uniemożliwi uprawomocnienie się wyroku. W przypadku starych mandatów może się zdarzyć, że nie będziemy mieć możliwości zapoznania się z nakazem zapłaty wystarczająco wcześnie.

 

 

Kodeks postępowania cywilnego przewiduje możliwość przywrócenia terminu do złożenia sprzeciwu od nakazu zapłaty. Nawet jeśli nie otrzymaliśmy nakazu zapłaty, a komornik właśnie egzekwuje dług, to sprawa nie jest beznadziejna – należy pilnie zgłosić się do naszej Kancelarii Prawnej, która specjalizuje się w tego typu sprawach.

 

 

Bezpłatne porady prawne  oraz kompleksowa pomoc prawna

Kancelaria Prawna

tel. 703603009

(godz. 7:00 – 21:00)

 

porada prawna

porada prawna przez tel. 703603009

 

 

Porady Prawne przez telefon, oferta

https://prawnik-infolinia.pl/nasza-oferta/

 

kara za brak biletu
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,