Infolinia porad prawnych:

703603009

E-mail:

kancelaria@prawnik-infolinia.pl

Długi spadkowe porady prawne

4 stycznia 2022

Długi spadkowe, co zrobić gdy odziedziczyło się długi spadkowe? Spadek z długami, czy można zrzec się spadku? Jak wybrnąć z spadku z długami?

 

Długi spadkowe porady – odpowiedzialność za długi spadkowe porady prawne – nie wiedzieliśmy o długach co robić?

 

Na spadek składają się nie tylko aktywa (mieszkanie, działka), ale również długi spadkowe. Odpowiedzialność za długi spadkowe regulują przepisy kodeksu cywilnego (art. 1030 i n.). Co do zasady spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi i zobowiązania spadkodawcy. Jak więc uniknąć przyjęcia długów spadkowych?

 

 

Na podjęcie decyzji odnośnie spadku (złożenie oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu) mamy 6 miesięcy od dnia dowiedzenia się o tytule swojego powołania. Najczęściej będzie to po prostu 6 miesięcy od dnia śmierci spadkodawcy. Spadkobierca ma do wyboru:

  • odrzucić spadek;
  • przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (tzw. przyjęcie proste);
  • przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza (z ograniczeniem odpowiedzialności za długi).

 

 

Bardzo ważne jest złożenie oświadczenia w odpowiednim terminie. Niezłożenie oświadczenia lub niedotrzymanie terminu będzie skutkowało przyjęciem spadku, w tym długów spadkowych.

 

spadek i komornikAby uniknąć odpowiedzialności za długi spadkowe, najprościej jest odrzucić spadek. Należy mieć na uwadze, że spadek odrzuca się w całości – nie można część spadku odrzucić, a część przyjąć. W przypadku przyjęcia prostego spadkobierca ponosi pełną odpowiedzialność za długi spadkowe – bez ograniczeń, całym swoim majątkiem. Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza oznacza odpowiedzialność za długi całym swoim majątkiem, jednak tylko do wysokości wartości uzyskanego spadku.

 

 

Wartość spadku, a tym samym ograniczenie kwotowe odpowiedzialności za długi spadkowe, spadkobierca może ustalić sporządzając wykaz inwentarza na podstawie wzoru dołączonego do rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości.

 

darmowe porady prawne przez telefon

 

Są też inne sposoby na złożenia oświadczenia inwentarza, a dlaczego oświadczenie o wartości inwentarza ma znaczenie?

 

Jeżeli są Państwo zainteresowani poradą prawną w sprawie spadków i jak poradzić sobie z długami prosimy o kontakt z Kancelarią Prawną w godz. 8:00 21:00

 

Porady prawne przez telefon 7 dni w tygodniu

703603009

Aby skorzystać z porady prawnej przez telefon możesz zadzwonić na płatny nr 703 603 009 lub dokonać wpłaty 99zł a my bez dodatkowych kosztów oddzwonimy do Ciebie w celu udzielenia rzetelnej i wyczerpującej porady prawnej.

Są dwa sposoby opłacenia porady prawnej – tradycyjny przelew na poniższe konto bankowe lub szybszy, szybki przelew BLIK na nr telefonu 728 838 858 (wystarczy wpłacić 99zł a w tytule wpłaty wpisać nr telefonu na który mamy oddzwonić).

Staramy się oddzwonić najszybciej jak będzie to możliwe, jednak gwarantujemy połączenie w terminie 24h od zaksięgowania wpłaty – mailem można podać temat porady lub sugerowane godziny w których mamy zadzwonić, jednak nie jest to wymagane. Jeśli zadzwonimy w chwili, w której nie będą mogli Państwo rozmawiać to umówimy się na inną godzinę dogodną dla Was i naszych prawników.

Pomagamy również przy pisaniu pism procesowych, wezwań czy odpowiedzi na pozew, a nawet możecie wynająć adwokata bądź radcy prawnego do kompleksowej obsługi prawnej Waszej sprawy.

Kancelaria Prawna Katowice Korfantego 51 tytułem porada prawna dla… nr konta w banku ING 04 1050 1243 1000 0090 6154 0358

Jeśli zależy Ci na czasie prześlij potwierdzenie wpłaty na adres e-mail kancelaria@prawnik-infolinia.pl.

Staramy się niezwłocznie zadzwonić na podany w wpłacie nr telefonu w celu udzielenia porad bez dodatkowych kosztów.

Jeśli potrzebujesz pilnie porady prawnej przez telefon możesz zapłacić „przelew na telefon BLIK”

  1. logujesz się na swoim koncie bankowym (najlepiej aplikacja);
  2. wybierasz w zakładce przelewy „Przelew na telefon BLIK”;
  3. wpisujesz nr telefonu 728838858 oraz dane odbiorcy Kancelaria Prawna 24h Katowice Korfantego 51 – ważne aby w tytule przelewu wpisać „porada dla…” (swoje imię i nazwisko oraz nr telefonu na który mam oddzwonić z poradą” – kwota porady to 99zł;
  4. przelew praktycznie od razu jest widoczny na naszym koncie i oddzwaniamy z poradą prawną.

Informacja prawna – z porad można skorzystać każdego dnia (nawet w niedziele i święta) w godz. 8:00 – 21:00

 

 

dług spadkowy porady prawne

 

 

 

 

Długi spadkowe porady prawne
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,