Infolinia prawna 703603009

Infolinia porad prawnych:

703603009

E-mail:

kancelaria@prawnik-infolinia.pl

Długi spadkowe

3 sierpnia 2018
Porady prawne przez telefon 703 603 009

Długi spadkowe, co zrobić gdy odziedziczyło się długi spadkowe? Spadek z długami, czy można zrzec się spadku?

 

Długi spadkowe – odpowiedzialność za długi spadkowe – nie wiedzieliśmy o długach!

 

Na spadek składają się nie tylko aktywa (mieszkanie, działka), ale również długi spadkowe. Odpowiedzialność za długi spadkowe regulują przepisy kodeksu cywilnego (art. 1030 i n.). Co do zasady spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi i zobowiązania spadkodawcy. Jak więc uniknąć przyjęcia długów spadkowych?

 

 

Na podjęcie decyzji odnośnie spadku (złożenie oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu) mamy 6 miesięcy od dnia dowiedzenia się o tytule swojego powołania. Najczęściej będzie to po prostu 6 miesięcy od dnia śmierci spadkodawcy. Spadkobierca ma do wyboru:

  • odrzucić spadek;
  • przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (tzw. przyjęcie proste);
  • przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza (z ograniczeniem odpowiedzialności za długi).

 

 

Bardzo ważne jest złożenie oświadczenia w odpowiednim terminie. Niezłożenie oświadczenia lub niedotrzymanie terminu będzie skutkowało przyjęciem spadku, w tym długów spadkowych.

 

spadek i komornikAby uniknąć odpowiedzialności za długi spadkowe, najprościej jest odrzucić spadek. Należy mieć na uwadze, że spadek odrzuca się w całości – nie można część spadku odrzucić, a część przyjąć. W przypadku przyjęcia prostego spadkobierca ponosi pełną odpowiedzialność za długi spadkowe – bez ograniczeń, całym swoim majątkiem. Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza oznacza odpowiedzialność za długi całym swoim majątkiem, jednak tylko do wysokości wartości uzyskanego spadku.

 

 

Wartość spadku, a tym samym ograniczenie kwotowe odpowiedzialności za długi spadkowe, spadkobierca może ustalić sporządzając wykaz inwentarza na podstawie wzoru dołączonego do rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości.

 

darmowe porady prawne przez telefon

 

Są też inne sposoby na złożenia oświadczenia inwentarza, a dlaczego oświadczenie o wartości inwentarza ma znaczenie?

 

Jeżeli są Państwo zainteresowani poradą prawną w sprawie spadków i jak poradzić sobie z długami prosimy o kontakt z Kancelarią Prawną w godz. 7:00 21:00

 

Porady prawne przez telefon 7 dni w tygodniu

703603009

 

 

dług spadkowy porady prawne

 

 

 

 

Długi spadkowe
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,