Infolinia porad prawnych:

703603009

E-mail:

kancelaria@prawnik-infolinia.pl

Alimenty porady prawne

5 maja 2020

Pozew o alimenty, jak uzyskać alimenty? Kiedy można przestać płacić alimenty?

 

 

Alimenty porady prawne ✆ 703603009 obowiązek alimentacyjny

 

 

 

Rodzice mają prawny obowiązek zapewnić swoim dzieciom środki utrzymania do czasu, aż nie będą one w stanie utrzymać się samodzielnie. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

 

 

W przypadku rozwodu sąd sam określi, w jakiej wysokości każdy z rodziców jest zobowiązany ponosić koszty utrzymania dziecka. Jeżeli rodzice dziecka żyją osobno, to rodzic, u którego dziecko przebywa, może wystąpić z pozwem o alimenty na rzecz małoletniego, jeżeli drugi z rodziców nie chce ponosić kosztów utrzymania dziecka dobrowolnie.

 

 

Wysokość alimentów jest uwarunkowana:

  • usprawiedliwionymi potrzebami dziecka;
  • możliwościami zarobkowymi rodzica;
  • osobistymi staraniami rodzica o właściwe utrzymanie i wychowanie dziecka.

 

 

porady prawne alimenty

Porady prawne w sprawach o alimenty

Przez usprawiedliwione potrzeby dziecka należy rozumieć zapewnienie mu normalnych warunków życiowych i odpowiedniego rozwoju, czyli zapewnienie mieszkania, wyżywienia, ubrań, pomocy szkolnych itp. Co ważne, sąd bierze pod uwagę możliwości zarobkowe rodzica a nie faktyczne zarobki. Chodzi więc o dochody, które rodzic mógłby osiągać, przy dochowaniu należytej staranności. Wybór gorszej pracy wcale nie musi przyczynić się do obniżenia wysokości alimentów zasądzonych na rzecz dziecka.

 

 

Sąd zwróci również uwagę na osobiste starania rodzica o utrzymywanie kontaktu z dzieckiem i zaspokajanie jego potrzeb. Inaczej więc ukształtuje się obowiązek alimentacyjny rodzica zaangażowanego w życie dziecka, a inaczej niewykazującego najmniejszego zainteresowania swoim dzieckiem.

 

 

Obowiązek alimentacyjny występuje od narodzin dziecka aż do momentu, kiedy się usamodzielni. Nie jest więc powiedziane, że obowiązek ustanie z chwilą skończenia przez dziecko 18 lat. Rodzice mogą jednak uchylić się od dalszego płacenia na pełnoletnie dzieci, zgodnie bowiem z art. 133 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się”. Za przykład może tu posłużyć sytuacja, kiedy dziecko kolejny rok z rzędu zapisuje się na studia dzienne i nie przykłada się do nauki ani nie chodzi na egzaminy lub mimo wykształcenia nie podejmuje pracy.

 

Uchylenie obowiązku alimentacyjnego

 

Kiedy można zaprzestać płacić alimentów? Od kiedy nie muszę płacić alimentów? Do kiedy mam płacić alimenty? Do czasu aż są nie uchyli obowiązku alimentacyjnego? Najczęściej na Twój pozew o o uchylenie obowiązku płacenia alimentów!

 

 

Szukasz dobrego prawnika do sprawy o alimenty? Chcesz uzyskać poradę prawną przez telefon na temat spraw związanych z alimentami?

 

Zadzwoń do Kancelarii Prawnej specjalizującej się w prawie rodzinnym

tel. 703-603-009

 

Porady prawne przez telefon 7 dni w tygodniu, nawet w święta, a jeśli nie możesz się dodzwonić poproś swojego operatora o odblokowanie połączeń premium.

 

https://prawnik-infolinia.pl/bezplatne-porady/

 

pomoc prawna w nocy

Bezpłatna pomoc prawna przez telefon 703603009

 

 

https://prawnik-infolinia.pl/

Alimenty porady prawne
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,