Pozew o alimenty, jak uzyskać alimenty? Kiedy można przestać płacić alimenty?
Alimenty porady prawne ✆ 703603009
Rodzice mają prawny obowiązek zapewnić swoim dzieciom środki utrzymania do czasu, aż nie będą one w stanie utrzymać się samodzielnie. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.
W przypadku rozwodu sąd sam określi, w jakiej wysokości każdy z rodziców jest zobowiązany ponosić koszty utrzymania dziecka. Jeżeli rodzice dziecka żyją osobno, to rodzic, u którego dziecko przebywa, może wystąpić z pozwem o alimenty na rzecz małoletniego, jeżeli drugi z rodziców nie chce ponosić kosztów utrzymania dziecka dobrowolnie.
Wysokość alimentów jest uwarunkowana:
- usprawiedliwionymi potrzebami dziecka;
- możliwościami zarobkowymi rodzica;
- osobistymi staraniami rodzica o właściwe utrzymanie i wychowanie dziecka.
Przez usprawiedliwione potrzeby dziecka należy rozumieć zapewnienie mu normalnych warunków życiowych i odpowiedniego rozwoju, czyli zapewnienie mieszkania, wyżywienia, ubrań, pomocy szkolnych itp. Co ważne, sąd bierze pod uwagę możliwości zarobkowe rodzica a nie faktyczne zarobki. Chodzi więc o dochody, które rodzic mógłby osiągać, przy dochowaniu należytej staranności. Wybór gorszej pracy wcale nie musi przyczynić się do obniżenia wysokości alimentów zasądzonych na rzecz dziecka.
Sąd zwróci również uwagę na osobiste starania rodzica o utrzymywanie kontaktu z dzieckiem i zaspokajanie jego potrzeb. Inaczej więc ukształtuje się obowiązek alimentacyjny rodzica zaangażowanego w życie dziecka, a inaczej niewykazującego najmniejszego zainteresowania swoim dzieckiem.
Obowiązek alimentacyjny występuje od narodzin dziecka aż do momentu, kiedy się usamodzielni. Nie jest więc powiedziane, że obowiązek ustanie z chwilą skończenia przez dziecko 18 lat. Rodzice mogą jednak uchylić się od dalszego płacenia na pełnoletnie dzieci, zgodnie bowiem z art. 133 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się”. Za przykład może tu posłużyć sytuacja, kiedy dziecko kolejny rok z rzędu zapisuje się na studia dzienne i nie przykłada się do nauki ani nie chodzi na egzaminy lub mimo wykształcenia nie podejmuje pracy.
Uchylenie obowiązku alimentacyjnego
Kiedy można zaprzestać płacić alimentów? Od kiedy nie muszę płacić alimentów? Do kiedy mam płacić alimenty? Do czasu aż są nie uchyli obowiązku alimentacyjnego? Najczęściej na Twój pozew o o uchylenie obowiązku płacenia alimentów!
Szukasz dobrego prawnika do sprawy o alimenty? Chcesz uzyskać poradę prawną przez telefon na temat spraw związanych z alimentami?
Zadzwoń do Kancelarii Prawnej specjalizującej się w prawie rodzinnym
tel. 703-603-009
Aby skorzystać z porady prawnej przez telefon możesz zadzwonić na płatny nr 703 603 009 lub dokonać wpłaty 99zł a my bez dodatkowych kosztów oddzwonimy do Ciebie w celu udzielenia rzetelnej i wyczerpującej porady prawnej.
Są dwa sposoby opłacenia porady prawnej – tradycyjny przelew na poniższe konto bankowe lub szybszy, szybki przelew BLIK na nr telefonu 728 838 858 (wystarczy wpłacić 99zł a w tytule wpłaty wpisać nr telefonu na który mamy oddzwonić).
Staramy się oddzwonić najszybciej jak będzie to możliwe, jednak gwarantujemy połączenie w terminie 24h od zaksięgowania wpłaty – mailem można podać temat porady lub sugerowane godziny w których mamy zadzwonić, jednak nie jest to wymagane. Jeśli zadzwonimy w chwili, w której nie będą mogli Państwo rozmawiać to umówimy się na inną godzinę dogodną dla Was i naszych prawników.
Pomagamy również przy pisaniu pism procesowych, wezwań czy odpowiedzi na pozew, a nawet możecie wynająć adwokata bądź radcy prawnego do kompleksowej obsługi prawnej Waszej sprawy.
Kancelaria Prawna Katowice Korfantego 51 tytułem porada prawna dla… nr konta w banku ING 04 1050 1243 1000 0090 6154 0358
Jeśli zależy Ci na czasie prześlij potwierdzenie wpłaty na adres e-mail kancelaria@prawnik-infolinia.pl.
Staramy się niezwłocznie zadzwonić na podany w wpłacie nr telefonu w celu udzielenia porad bez dodatkowych kosztów.
Jeśli potrzebujesz pilnie porady prawnej przez telefon możesz zapłacić „przelew na telefon BLIK”
- logujesz się na swoim koncie bankowym (najlepiej aplikacja);
- wybierasz w zakładce przelewy „Przelew na telefon BLIK”;
- wpisujesz nr telefonu 728838858 oraz dane odbiorcy Kancelaria Prawna 24h Katowice Korfantego 51 – ważne aby w tytule przelewu wpisać „porada dla…” (swoje imię i nazwisko oraz nr telefonu na który mam oddzwonić z poradą” – kwota porady to 99zł;
- przelew praktycznie od razu jest widoczny na naszym koncie i oddzwaniamy z poradą prawną.
Informacja prawna – z porad można skorzystać każdego dnia (nawet w niedziele i święta) w godz. 8:00 – 21:00
https://prawnik-infolinia.pl/bezplatne-porady/