Infolinia prawna 703603009

Infolinia porad prawnych:

703603009

E-mail:

kancelaria@prawnik-infolinia.pl

Jak pozwać sprzedawcę

8 sierpnia 2018
Porady prawne przez telefon 703 603 009

Jak pozwać sprzedawcę – jeżeli sprzedawca nie uznaje roszczeń konsumenta, to konsument ma prawo wytoczyć powództwo przeciwko sprzedawcy. Jeżeli masz problem z nieuczciwym sprzedawcą, zadzwoń – tel. 703-603-009

 

Zgodnie z art. 221 kodeksu cywilnego, konsumentem jest osoba fizyczna dokonująca z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Kupując telewizor do domu, bluzkę, czy wyposażenie kuchni jesteśmy więc konsumentami, nawet jeśli na co dzień prowadzimy działalność gospodarczą.

 

Prawa przysługujące konsumentowi określa ustawa o prawach konsumenta. W pierwszej kolejności należy dążyć do pozasądowego rozwiązania sporu, co powinno być zdecydowanie tańsze i szybsze. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Sprzedawca może nie wyrazić zgody na pozasądowe rozwiązanie sporu, zmuszając tym samym konsumenta do złożenia pozwu do sądu.

 

Nieodpłatne porady prawne http://www.prawnik-infolinia.pl 7 dni w tygodniu od 8:00 do 21:00.

Jeśli nie możesz się dodzwonić to skontaktuj się z Twoim operatorem i poproś go o odblokowanie połączeń premium!

 

Jeżeli kupiony towar ma wadę, konsument ma prawo go zareklamować (więcej o warunkach reklamacji na stronie UOKiK). Czasem jednak może nam się trafić nieuczciwy sprzedawca, który nie będzie chętny dojść do porozumienia i wytoczenie powództwa okaże się konieczne.

 

Jak pozwać sprzedawcę – wniesienie pozwu do sądu

 

W zależności od wartości przedmiotu sporu, należy sporządzić zwykły pozew lub wypełnić formularz pozwu w postępowaniu uproszczonym. Postępowanie uproszczone stosuje się w przypadku spraw o roszczenia wynikające z rękojmi, gwarancji jakości lub z niezgodności rzeczy sprzedanej konsumentowi z umową. Wartość przedmiotu sporu nie może przekroczyć 20.000 zł.

 

Gotowe do wypełnienia formularze można pobrać ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości. Wypełniony formularz wraz z załącznikami należy wnieść do odpowiedniego sądu. W przypadku postępowania uproszczonego będzie to sąd rejonowy, w którego okręgu pozwany ma siedzibę (jednak nie zawsze).

 

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z pozwem uproszczonym, czy zwykłym, najważniejsze jest odpowiednie uzasadnienie i zebranie dowodów. Przy konstruowaniu pozwu należy również pamiętać dopełnieniu szeregu wymogów formalnych określonych w kodeksie postępowania cywilnego (zob. art. 126 i 187).

 

Szczegółowe informacje z zakresu wniesienia pozwu przeciwko sprzedawcy mogą Państwo uzyskać na naszej infolinii porad prawnych w godz. 7:00 – 21:00.

Porady prawne przez telefon 7 dni w tygodniu

703603009

 

bezpłatne porady kancelarii prawnej

 

 

Porady prawne tel. 703603009

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak pozwać sprzedawcę