prawo, porady prawne, nieodpłatna pomoc prawna, telefoniczna pomoc prawna, kancelaria prawna, porady prawne 24h,
Categories: Bez kategorii

Zaległe wynagrodzenie

Porady prawne przez telefon 703 603 009

Szef odmawia zapłaty za pracę? Pracodawca zalega z wypłatą wynagrodzenia? Jak odzyskać zaległe wynagrodzenie? Bezpłatne porady prawne na temat prawa pracy, tel. 703603009

 

Zaległe wynagrodzenie – dział trzeci kodeksu pracy opisuje normy prawne związane z wynagrodzeniem za pracę, którego co do zasady pracownik nie może się zrzec. Jednak w praktyce wielu pracodawców zalega z wypłatami lub w ogóle nie ma zamiaru zapłacić za wykonaną pracę. Każdy, kto ma problem z odzyskaniem swojego wynagrodzenia lub inne problemy z zakresu prawa pracy, może skorzystać z porad prawnych Kancelarii Prawnej, udzielanych również przez telefon 703-603-009

 

 

Wynagrodzenie za pracę. Jednym z obowiązków pracodawcy, wymienionym w art. 94 k.p., jest terminowe i prawidłowe wypłacanie pracownikowi wynagrodzenia. Wypłaty wynagrodzenia dokonuje się co najmniej raz w miesiącu i wypłaca się je z dołu, tj. za wykonaną pracę (poprzedni miesiąc), najpóźniej do 10 dnia następnego miesiąca. Termin wypłacania wynagrodzenia powinien być stały i z góry ustalony. Jeżeli ustalony dzień przypada w danym miesiącu na dzień wolny, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym. Pracownik nie może się zrzec prawa do wynagrodzenia ani przenieść go na inną osobę.

 

Należy również zaznaczyć, że zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, wynagrodzenie pracownika zatrudnionego na pełen etat nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie ustalone na dany rok. Jeżeli w danym miesiącu, ze względu na terminy wypłat czy rozkład czasu pracy, wynagrodzenie pracownika byłoby niższe niż ustalone minimalne wynagrodzenie, dokonuje się jego uzupełnienia do wysokości minimalnego wynagrodzenia (tzw. wyrównanie). Pracodawca nie może więc zasłonić się terminami albo powiedzieć, że „tak wypadły godziny w tym miesiącu”.

 

 

Bezprawne, niesłuszne potrącenia wynagrodzenia, porady prawne tel. 703603009

 

 

Zaległe wynagrodzenie – niestety w praktyce zdarzają się sytuacje, że pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia w terminie lub zaniża jego wysokość, co stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracodawcy. Pracownik ma jednak możliwość domagania się swoich praw i walczenia o zaległe wynagrodzenie wraz z odsetkami. W przypadku zalegania przez pracodawcę z wynagrodzeniem, pracownik ma kilka opcji do wyboru.

 

 

Po pierwsze, pracownik może zwrócić się do inspekcji pracy. Jeżeli inspektor stwierdzi, że zgłoszenie jest zasadne i pracownikowi należy się wynagrodzenie i premia, to może nakazać pracodawcy wypłatę należnego wynagrodzenia i świadczeń. Nie zawsze jednak inspektor wyda nakaz zapłaty, a w szczególności nie zrobi tego, jeżeli między pracownikiem a pracodawcą jest spór odnośnie wynagrodzenia (jego wysokości, należnych premii). Problem mogą też stanowić premie i świadczenia niewynikające wprost z ustawy.

 

 

Zaległe wynagrodzenie – inną opcją jest wniesienie pozwu do właściwego sądu pracy o zapłatę wynagrodzenia wraz z odsetkami z tytułu opóźnienia. W przypadku sporu jest to jedyna możliwość uzyskania zaległego wynagrodzenia, premii i innych świadczeń. Prawo do złożenia pozwu ma zarówno pracownik nadal zatrudniony, jak i osoba, z którą stosunek pracy uległ rozwiązaniu. Pracownik może złożyć wniosek samodzielnie lub przez pełnomocnika i nie ponosi on kosztów związanych z wniesieniem pozwu, o ile wartość roszczenia nie przekracza 50 tyś zł. Dodatkowym atutem pozwu jest prawo do wystąpienia z roszczeniem wypłaty odsetek z tytuły opóźnienia (bez względu na jego powód). Odsetki chociaż częściowo zrekompensują czas, w którym pracownik pozostawał bez środków pieniężnych.

 

 

Zaległe wynagrodzenie stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracodawcy względem pracownika, wobec czego ma on również prawo do rozwiązania umowy w trybie natychmiastowym. Pomimo rozwiązania umowy, jak wskazano już powyżej, pracownik nie traci prawa do wniesienia pozwu o zapłatę należnego wynagrodzenia wraz z odsetkami.

 

Jeżeli chcą Państwo uzyskać porady prawne jak odzyskać swoje zaległe wynagrodzenie za pracę lub niesłusznie potrącone wynagrodzenie polecamy kontakt tel. 703603009.

Kancelaria Prawna czynna od 8:00 do 21:00 podpowie Ci co możesz zrobić gdy pracodawca notorycznie opóźnia się w wypłacie wynagrodzenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bezpłatne porady prawne tel. 703603009

Share
Published by
Bezpłatne porady prawne tel. 703603009
Tags: brak wypłaty pomoc prawnaco zrobić gdy firma nie płacico zrobić gdy pracodawca nie płacico zrobić gdy pracodawca nie płaci porady prawneco zrobić żeby odzyskać zaległe wynagrodzenieczy pracodawca może wstrzymać wypłatędo kogo po zaległe wynagrodzeniedoradztwo prawne jak wygrać z pracodawcągdzie zgłosić szefajak dochodzić wypłaty zaległej pensjijak dochodzić wypłaty zaległej pensji pomoc prawnaJak odzyskać zaległe wynagrodzeniejak odzyskać zaległe wynagrodzenie od byłego pracodawcyjak odzyskać zaległe wynagrodzenie od pracodawcyjak odzyskać zaległe wynagrodzenie od pracodawcy porady prawnejak odzyskać zaległe wynagrodzenie porady prawnejak skutecznie odzyskać pieniądze za pracęniesłuszne potrącenia wynagrodzenianiesłuszne potrącenia z wynagrodzenianiesłusznie potrącone wynagrodzenieniesłusznie potrącone wynagrodzenie porady prawnenotoryczne spóźniona wypłataodsetki od nieterminowej wypłaty wynagrodzeniapip zaległe wynagrodzenieporady co zrobic gdy szef zalega z wypłatąporady jak odzyskać zaległe wynagrodzenieporady z zakresu prawa pracypotrącenia z wypłatypozew o zaległe wynagrodzeniepracodawca nie chce mi wypłacić pensjipracodawca nie wypłaca wynagrodzenia w terminiepracodawca zalega z wypłatą wynagrodzeniapracodawca zalega z wypłatą wynagrodzenia pomoc prawnaprawnik wezwanie do zapłaty zaległego wynagrodzeniaprawo do wynagrodzeniaproblemy pracownicze pomoc prawnarozwiązanie umowy bez wypowiedzenia przez zaległe wynagrodzenierozwiązanie umowy o pracę a brak wypłaty wynagrodzeniaszef odmawia zapłaty za pracęszef spóźnia się z wypłatą wynagrodzeniaszef spóźnia się z wypłatą wynagrodzenia pomoc prawnaw jaki sposób były pracownik może odzyskać zaległe wynagrodzeniew jaki sposób można odzyskać od pracodawcy zaległe wynagrodzeniezaległa wypłata i odprawazaległa wyplata po wypowiedzeniuzaległa wypłata pomoc prawnazaległa wypłata prawo pracyzaległe wynagrodzenie pomoc prawnazaległe wynagrodzenie porady prawnikazwolnienie z pracy a zaległe wynagrodzenie

Recent Posts

Przywrócenie do pracy pracownika w ciąży porady

Ciąża a przywrócenie do pracy. Czy pracodawca ma obowiązek przywrócenia do pracy kobietę w ciąży?…

2 lata ago

Jazda pod wpływem środków odurzających

Jazda po wpływem środków odurzających porady prawne - prowadzenie pod wpływem alkoholu pomoc prawna. (więcej…)

2 lata ago

Rozwód z winy męża √

Czy warto starać się o rozwód z winy męża? Jakie są konsekwencje prawne rozwodu z…

2 lata ago

Długi spadkowe porady prawne

Długi spadkowe, co zrobić gdy odziedziczyło się długi spadkowe? Spadek z długami, czy można zrzec…

2 lata ago

Czy muszę przyjąć zwrot samochodu?

Czy muszę przyjąć zwrot samochodu? Kiedy kupujący może zwrócić samochód? Czy muszę zwrócić pieniądze kupującemu…

2 lata ago

Nakaz zapłaty za długi czynszowe rodziców

Dlaczego Sąd nakazuje spłatę zadłużenia lokalu mieszkalnego osobie niepełnoletniej? Czy po ukończeniu 18 roku życia…

3 lata ago