prawo, porady prawne, nieodpłatna pomoc prawna, telefoniczna pomoc prawna, kancelaria prawna, porady prawne 24h,
Categories: Bez kategorii

Zwrot zaliczki – jak odzyskać zadatek

Porady prawne przez telefon 703 603 009

Zwrot zaliczki i zwrot zadatku. Czym się różni zadatek od zaliczki? Kiedy można żądać zwrotu zaliczki? Czy można żądać zwrotu zadatku? Kiedy mam prawo do zwrotu zadatku w podwójnej kwocie?

 

 

Wiele osób używa pojęcia zadatku i zaliczki zamiennie, nie zdając sobie sprawy, że nie oznaczają one tego samego. Instytucja zadatku została uregulowana w art. 394 kodeksu cywilnego (k.c.), podczas gdy zaliczka nie została uregulowana wprost w przepisach prawa cywilnego. Zarówno zadatek jak i zaliczka są świadczeniami wypłacanymi na poczet umowy wykonywanej w przyszłości. Najprościej mówiąc, chodzi tu o wpłacenie części kwoty jeszcze przed wykonaniem umowy (np. wpłacenie części kwoty za zamówione meble). Różnice między zadatkiem a zaliczką są najbardziej widoczne w przypadku, gdy umowa nie zostanie zrealizowana. W przypadku wątpliwości mogą Państwo skorzystać z darmowych porad prawnych przez tel. 703603009.

 

 

Zadatek stanowi pewną formę zabezpieczenia realizacji umowy. Zgodnie z art. 394 § 1 k.c., w przypadku braku odmiennego zastrzeżenia w umowie lub zwyczaju, w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron, druga strona może odstąpić od umowy bez wyznaczania dodatkowego terminu i zachować zadatek. Jeżeli od umowy odstępuje strona, która zadatek dała, to ma prawo żądać sumy dwukrotnie wyższej.

 

 

Powyższe mają zastosowanie, jeśli niewykonanie umowy nastąpiło z wyłącznej winy jednej ze stron. W razie wykonania umowy zadatek zalicza się na poczet świadczenia strony, która go dała, chyba że nie jest to możliwe – wtedy zadatek zostaje zwrócony. Jeżeli umowa została rozwiązana z winy obu stron lub żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności za niewykonanie umowy, zadatek zostaje zwrócony i żadna ze stron nie może żądać podwójnej kwoty.

 

 

Zaliczka nie została osobno uregulowana w kodeksie cywilnym i zasady jej funkcjonowania należy wyprowadzać z ogólnych przepisów o umowach.

 

 

W przeciwieństwie do zadatku zaliczka nie zabezpiecza wykonania umowy. Jest to uiszczona wcześniej część świadczenia, która w razie niewykonania lub nienależytego wykonania umowy podlega zwrotowi. Zaliczkę zwraca się w tej samej kwocie, bez względu na przyczynę niewykonania bądź nienależytego wykonania umowy. Oznacza to, że nie można żądać podwojonej sumy w przypadku zawinienia jednej ze stron, tak jak ma to miejsce, gdy mamy do czynienia z zadatkiem. W razie niewykonania lub nienależytego wykonania zaliczka staje się po prostu świadczeniem nienależnym, zdefiniowanym w art. 410 § 2 k.c.:

 

 

Świadczenie jest nienależne jeżeli ten, kto je spełnił, nie był w ogóle zobowiązany lub nie był zobowiązany względem osoby, której świadczył, albo jeżeli podstawa świadczenia odpadła lub zamierzony cel świadczenia nie został osiągnięty, albo jeżeli czynność prawna zobowiązująca do świadczenia była nieważna i nie stała się ważna po spełnieniu świadczenia.

 

 

Zaliczka stanowi część zapłaty za dane świadczenie – w przypadku należycie wykonanej umowy należy po prostu dopłacić pozostałą kwotę. Zaliczką jest określona kwota pieniężna (dowolnie ustalona przez strony, np. 20% ceny), a zadatkiem może być również pewna rzecz zamienna.

 

 

Zarówno zadatek jak i zaliczkę można odzyskać w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy. Wybierając jedno z powyższych, należy przede wszystkim mieć na uwadze pozostałe konsekwencje prawne wyboru danej instytucji.

 

 

 

 

Zadatek czy zaliczka porady prawne przez telefon 703603009.

Kancelaria Prawna służy poradami w godz. 8:00 – 21:00

Obszar udzielania bezpłatnych porady prawnych: Polska

 

Nasza Kancelaria Prawna dysponuje prawnikami specjalizującymi się w sprawach z zakresu zadatku oraz zaliczek i możemy kompleksowo poprowadzić Państwa sprawę: Kancelaria@prawnik-infolinia.pl (nie udzielamy porad przez e-mail).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bezpłatne porady prawne tel. 703603009

Share
Published by
Bezpłatne porady prawne tel. 703603009
Tags: art. 394 kcart. 410 kc poradyartykuł 410 kodeksu cywilnego objaśnienieco lepiej zapłacić zadatek czy zaliczkęco oznacza artykuł 394 kodeksu cywilnegoco to jest zadatekco to jest zaliczkaczy mogę odzyskać wpłaconą zaliczkęczy mogę odzyskać wpłaconą zaliczkę porady prawneczy mogę odzyskać wpłacony zadatekczy mogę odzyskać wpłacony zadatek porady prawneczy można żądać zwrotu zadatkuczy można zatrzymać zadatekczy można zatrzymać zaliczkęczy są jakieś różnice między zadatkiem a zaliczkączy zadatek można odzyskać?czy zadatek przepadaczy zadatek trzeba oddaćczy zaliczka przepadaczy zaliczkę trzeba oddaćCzym jest zaliczka?czym się różni zadatek od zaliczkijak odzyskać zadatek pomoc prawnajak odzyskać zadatek poradyjak odzyskać zadatek porady prawnejak odzyskać zaliczkęjak odzyskać zaliczkę pomoc prawnajak odzyskać zaliczkę porady prawne przez telefonjaka jest różnica między zadatkiem a zaliczkąkiedy mam prawo do zwrotu zadatku w podwójnej kwociekiedy można liczyć na zwrot zadatku darmowe porady prawnekiedy można liczyć na zwrot zaliczkikiedy można żądać zwrotu zadatkukiedy można żądać zwrotu zaliczkiKiedy zaliczkę można odzyskać?kodeks cywilny wyjaśnienia prawnikana czym polega różnica między zadatkiem a zaliczkąnienależne świadczenie porady prawneodstąpienie od umowy a zadatek poradyodstąpienie od umowy a zaliczkawręczenie zadatku a niewykonana umowazadatek a zaliczka co bezpieczniejszezadatek a zaliczka co lepszezadatek a zaliczka co wybraćzadatek a zaliczka darmowe porady prawnezadatek a zaliczka porady prawnezadatek a zaliczka przy kupnie mieszkaniazadatek a zaliczka różnicazadatek bezpłatne porady prawnezadatek co tozadatek na samochódzadatek pomoc prawnazadatek zwrotzadatek zwrot porady prawnezaliczka darmowe porady prawnezaliczka pomoc prawnazaliczka zwrotzaliczka zwrot porady prawnezwrot świadczenia nienależnego porady prawnezwrot zadatku kodeks cywilnyzwrot zadatku podstawa prawnazwrot zadatku porady prawnezwrot zaliczki podstawa prawnazwrot zaliczki porada prawnaZwrot zaliczki porady

Recent Posts

Przywrócenie do pracy pracownika w ciąży porady

Ciąża a przywrócenie do pracy. Czy pracodawca ma obowiązek przywrócenia do pracy kobietę w ciąży?…

2 lata ago

Jazda pod wpływem środków odurzających

Jazda po wpływem środków odurzających porady prawne - prowadzenie pod wpływem alkoholu pomoc prawna. (więcej…)

2 lata ago

Rozwód z winy męża √

Czy warto starać się o rozwód z winy męża? Jakie są konsekwencje prawne rozwodu z…

2 lata ago

Długi spadkowe porady prawne

Długi spadkowe, co zrobić gdy odziedziczyło się długi spadkowe? Spadek z długami, czy można zrzec…

2 lata ago

Czy muszę przyjąć zwrot samochodu?

Czy muszę przyjąć zwrot samochodu? Kiedy kupujący może zwrócić samochód? Czy muszę zwrócić pieniądze kupującemu…

2 lata ago

Nakaz zapłaty za długi czynszowe rodziców

Dlaczego Sąd nakazuje spłatę zadłużenia lokalu mieszkalnego osobie niepełnoletniej? Czy po ukończeniu 18 roku życia…

3 lata ago