prawo, porady prawne, nieodpłatna pomoc prawna, telefoniczna pomoc prawna, kancelaria prawna, porady prawne 24h,
Kierownik zmusiła mnie do podpisania rozwiązania umowy o pracę, czy to zgodne z prawem? Albo zgodzisz się na rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron albo zostaniesz zwolniony dyscyplinarnie, czy to dopuszczalne?
Możliwości rozwiązania umowy o pracę – na wstępie należy wspomnieć o art. 30 kodeksu pracy:
§ 1. Umowa o pracę rozwiązuje się:
1) na mocy porozumienia stron,
2) przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem),
3) przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia),
4) z upływem czasu, na który była zawarta,
5) z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta.
§ 2. Umowa o pracę na okres próbny rozwiązuje się z upływem tego okresu, a przed jego upływem może być rozwiązana za wypowiedzeniem.
§ 21. Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca.
§ 3. Oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie.
§ 4. W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nie określony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy.
§ 5. W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę lub jej rozwiązaniu bez wypowiedzenia powinno być zawarte pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy.
Pamiętajmy, że zanim cokolwiek podpiszemy przeczytajmy dany dokument i zastanówmy się, poprośmy o kopie dla siebie a w sytuacji gróźb nagrajmy swoja rozmowę, bo posiadanie dowodów do podstawa ewentualnych roszczeń.
Warto zauważyć art. 53 kodeksu pracy, który stanowi iż:
1) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
a) dłużej niż 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową,
2) w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż wymienione w pkt 1, trwającej dłużej niż 1 miesiąc.
§ 2. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić w razie nieobecności pracownika w pracy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem – w okresie pobierania z tego tytułu zasiłku, a w przypadku odosobnienia pracownika ze względu na chorobę zakaźną – w okresie pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku.
§ 3. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić po stawieniu się pracownika do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności.
§ 4. Przepisy art. 36 § 1 1 i art. 52 § 3 stosuje się odpowiednio.
§ 5. Pracodawca powinien w miarę możliwości ponownie zatrudnić pracownika, który w okresie 6 miesięcy od rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, z przyczyn wymienionych w § 1 i 2, zgłosi swój powrót do pracy niezwłocznie po ustaniu tych przyczyn.
Szczegółowe informacje i pomoc z zakresu prawa pracy mogą Państwo uzyskać na naszej infolinii porad prawnych w godz. 7:00 – 21:00.
Kancelaria Prawna – porady prawne przez telefon 7 dni w tygodniu w godz. 8:00 – 21:00
703603009
http://www.prawnik-infolinia.pl
Bezpłatna pomoc prawna przez telefon 703603009
Zwolnienie z pracy, kierowniczka zwolniła mnie z pracy, kierownik zwolnił mnie, niesłuszne zwolnienie z pracy, zostałam zmuszona do podpisania wypowiedzenia, wypowiedzenie z pracy za porozumieniem stron porady, porady prawne na temat zwolnienia z pracy, prawo pracy darmowe porady, bezpłatne porady o prawie pracy, natychmiastowe zwolnienie z pracy bez uzasadnienia, bezpodstawne zwolnienie z pracy, zagrożono mi zwolnieniem z pracy, jakie ma prawa zwolniony z pracy, prawa zwolnionej z pracy, zostałam zastraszona w pracy, czy można wycofać się z porozumienia stron, porady prawne jak wycofać swoje wypowiedzenie, Kierownik zmusiła mnie do podpisania rozwiązania umowy o pracę, rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron albo zostaniesz zwolniony dyscyplinarnie, zasady karania pracowników, możliwości rozwiązania umowy o pracę porady, kiedy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia porady prawne,
Ciąża a przywrócenie do pracy. Czy pracodawca ma obowiązek przywrócenia do pracy kobietę w ciąży?…
Jazda po wpływem środków odurzających porady prawne - prowadzenie pod wpływem alkoholu pomoc prawna. (więcej…)
Czy warto starać się o rozwód z winy męża? Jakie są konsekwencje prawne rozwodu z…
Długi spadkowe, co zrobić gdy odziedziczyło się długi spadkowe? Spadek z długami, czy można zrzec…
Czy muszę przyjąć zwrot samochodu? Kiedy kupujący może zwrócić samochód? Czy muszę zwrócić pieniądze kupującemu…
Dlaczego Sąd nakazuje spłatę zadłużenia lokalu mieszkalnego osobie niepełnoletniej? Czy po ukończeniu 18 roku życia…