Jeżeli masz problemy z pracodawcą zadzwoń –
tel. 703-603-009
Oczywiście pracodawca zawsze może dążyć do rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron, jednak pracownik wcale nie musi na to przystawać.
Za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych można uznać opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, kradzież w miejscu pracy, czy pozostawanie w stanie nietrzeźwości. Poza tym, pracownika można zwolnić dyscyplinarnie, jeśli w trakcie trwania umowy popełnił przestępstwo uniemożliwiające dalsze zajmowanie danego stanowiska. Przestępstwo musi być oczywiste lub stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu. Zwolnienie jest również możliwe w przypadku zawinionej utraty uprawnień koniecznych do wykonywania określonej pracy.
Zwolnienie w trybie natychmiastowym jest także możliwe z przyczyn niezawinionych przez pracownika. Pracodawca może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia, jeżeli wskutek choroby pracownik pozostaje niezdolny do pracy powyżej 3 miesięcy (lub więcej – zobacz art. 53 § 1 k.p.).
Jeżeli przyczyną usprawiedliwionej nieobecności nie jest choroba, pracodawca może zwolnić pracownika bez zachowania okresu wypowiedzenia, jeżeli nieobecność trwa powyżej miesiąca.
Szczegółowe informacje z zakresu możliwości rozwiązania umowy przez pracodawcę mogą Państwo uzyskać na naszej infolinii porad prawnych w godz. 7:00 – 21:00 (odblokuj połączenia premium u swojego operatora)
Czy mógł mnie zwolnić z pracy – porady prawne przez telefon 7 dni w tygodniu
703603009
Porady prawne przez telefon na terenie całej Polski, 7 dni w tygodniu!
Ciąża a przywrócenie do pracy. Czy pracodawca ma obowiązek przywrócenia do pracy kobietę w ciąży?…
Jazda po wpływem środków odurzających porady prawne - prowadzenie pod wpływem alkoholu pomoc prawna. (więcej…)
Czy warto starać się o rozwód z winy męża? Jakie są konsekwencje prawne rozwodu z…
Długi spadkowe, co zrobić gdy odziedziczyło się długi spadkowe? Spadek z długami, czy można zrzec…
Czy muszę przyjąć zwrot samochodu? Kiedy kupujący może zwrócić samochód? Czy muszę zwrócić pieniądze kupującemu…
Dlaczego Sąd nakazuje spłatę zadłużenia lokalu mieszkalnego osobie niepełnoletniej? Czy po ukończeniu 18 roku życia…